עו"ד גלעד שר: "אפשר להיות אופטמייים"

 
מאת: גלעד שר

עו"ד גלעד שר, יו"ר תנועת "עתיד כחול לבן" שניהל בעבר את המגעים עם הפלסטינים ואת שיחות השלום בשנים 1999-2001, דיבר היום עם חדשות 2 באינטרנט ואמר: "אם היה צריך להרחיק עד ניו יורק כדי להביא למשא ומתן, אז כך יהיה. הסכסוך הזה לא יגמר בניצחון בפורומים כאלה ואחרים, כמו עצרת האו"ם בניו יורק, אלא במשא ומתן".

"בסך הכל, ההכרה במדינה הפלסטינית תהיה עובדה קיימת, ומבחינות מסוימות, זה מקל מאוד על המשא ומתן, מפני שהרבה יותר קל לשאת ולתת בין שתי מדינות, מאשר שיח מול ישות אמורפית שאין לה מאפיינים של מדינה, לא חובות ולא זכויות של מדינה", אמר עו"ד שר באופטימיות. "יכול להיות שאם יופעל לחץ על הצדדים, יהיה אפשר עוד להוציא שכרו בהפסדו", אומר שר, "אם אנחנו נקבל החלטה שטובה לנו או הפלסטינים יקבלו החלטה שבסופו של דבר תהיה טובה להם, אז חוסר היחסים בין הצדדים יפסק".

שר משתתף בביקורת שהשמיע ביל קלינטון הלילה, לפיה הממשל הישראלי הנוכחי, כמו כל הצדדים, לא פועל כדי לשפר את המצב, אלא רק מדבר על זה. "השנתיים וחצי האחרונות היו בזבוז זמן של כל הצדדים המעורבים, כולל הממשל האמריקני", אומר שר, "עם זאת, אני לא רואה משא ומתן בלי מישהו, חיצוני שינעל את הצדדים בחדר, ונדמה לי שאין שום מתווך אחר, חוץ מהאמריקנים, שמסוגל לעשות את העבודה הזו".

אבל, עו"ד שר בטוח שבסופו של דבר לא תהיה ברירה אלא לשבת לשולחן המשא ומתן: "הפלסטינים כועסים על הנאום הפרו-ציוני של אובמה, אבל גם מבינים, שלמרות ההישג ההסברתי הנאה, זה לא יוביל את הפלסטינים קדימה. בסופו של דבר, הפלסטינים יהיו מוכרחים לשוב לשולחן המשא ומתן".

הכותב הינו יו"ר עמותת "עתיד כחול לבן" וראש צוות המשא ומתן עם הפלסטינים בממשלת אהוד ברק


לכתבה כפי שפורסמה ב-3.9.2011 אתר mako - לחצו כאן