ניטרלו אסון גרעיני בצ'רנוביל, נאבקים על הכרה בסיסית בישראל

 

ניטרלו אסון גרעיני בצ'רנוביל, נאבקים על הכרה בסיסית בישראל. כבר ב-2001 החליטה הכנסת להכיר בתרומתם הייחודית של העולים שמנעו אסון גרעיני ושילמו על כך בבריאותם | 16 שנה לאחר מכן, והחוק שנקבע בעניינם עוד לא יושם | ח"כ סבטלובה: "הממשלה מתנערת מהם. אולי מחכים שהם ימותו".

 

"משרדי הממשלה לא השיבו באופן ענייני ומספק לדרישות של המנטרלים" מספר ע"וד גלעד שר, המייצג את ענייני הליקוידטורים מול המדינה. לדברי שר, הוועדה אמש התכנסה לאחר שבחודש יוני דרשו חברי הכנסת האמונים על העניין ובינהם ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) וח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) להבין ממשרד האוצר, הבריאות והקליטה והעלייה מדוע עד היום לא ייושם במלואו חוק הליקוידטורים שחוקק עוד בשנת 2001 אשר דרש לייצר סל שירותים ותמיכה למנטרלים וביניהם ביטוח בריאות ממשלתי, מרכז רפואי שייטפל בהם, עזרה ברכישת דירה, קדימות בתור לדיור ציבורי ועוד.

"אוזלת היד והזלזול של משרדי הממשלה הוא חמור שבעתיים משום שבבג"צ שנדון בשנת 2006, לפני 12 שנים, המדינה הבטיחה שהיא תעשה הכל כדי ליישם את החוק" מספר שר לדבר ראשון. "שום דבר לא קרה מאז, שרת הקליטה והעלייה לא התקינה תקנות, שר הבריאות לא התקין תקנות ובעצם הדברים רק החמירו כי האנשים הולכים ומתבגרים, והמחלות המורכבות שלהם הולכות ונעשות יותר חמורות".

ע"פ שר, המרכז הרפואי שנקבע עבור המנטרלים בבית חולים בכרמל בחיפה לא עושה מעקב אלא רק מחקר, לא מטפל במנטרלים באופן רציף, ואינו מטפל כלל בילדי המנטרלים, שגם הם סובלים משורת של מחלות האופייניות לפגיעה תורשתית שמקורה בחשיפה לקרינה ברמה גבוהה.

 

לכתבה המלאה