עוד לא אמרנו די

 
מאת: גלעד שר

תל-אביב - עמדת הממשלה צודקת: הממשלה הפלסטינית נדרשת להכיר בישראל, לכבד הסכמים חתומים ולהפסיק את הטרור. אבל אסור שהעמדה הזו תימנע הידברות. ערוצי ההידברות הם כלי יעיל שבאמצעותו ניתן להתגבר על משברים ומכשולים ולמנוע סבל מיותר. בתהליך של דיאלוג מבוקר, רצוף ואמיתי עם המתונים שבין הפלסטינים, בראשות אבו מאזן, אפשר וצריך להתקדם לקראת פתרון קבע של שתי מדינות לשני עמים.

צריך לפתוח בדיאלוג עם אלה שאינם שואפים לכלותנו; רוב הפלסטינים הם כאלה. ובסופו של דבר, אש"ף הוא מי שחתום על כל ההסכמים עם מדינת ישראל והוא אינו מסתייג מהם גם כיום. רובנו, כמו רוב הפלסטינים, מקווים שהסכסוך הישראלי-פלסטיני יסתיים בהסדר קבע. הבעיות שבלב הסכסוך לא ייפתרו מאליהן, ומחיר הפתרון לישראל עולה. היוזמות המדיניות מובילות, בסופו של דבר, לאותם מרכיבים בסיסיים להסדר. לכן אפשר להניח שהעקרונות המנחים להידברות יתבססו במידה רבה על פתרונות הקבע שנדונו לפני כשבע שנים לקראת ועידת קמפ-דייוויד ולאחריה, ומהווים פשרה היסטורית הוגנת, מאוזנת וסבירה.

נקודת פתיחה טובה למו"מ על הסכם קבע היא שילוב בין המתווה של ביל קלינטון מדצמבר 2000 לטיוטת ההסכם שנדונה בין הצדדים בין 1999 ל-2001. אלו הם תוצריו של מו"מ אינטנסיבי בין הצדדים, שמהווים בסיס רשמי-למחצה, יציב ואובייקטיבי להבטחת האינטרסים ארוכי הטווח של ישראל, מבלי לקפח את הפלסטינים. אלה עיקריהם:
  • סיום הסכסוך ההיסטורי בין העם הפלסטיני לעם היהודי.
  • חלוקה מחדש של ארץ ישראל המנדטורית בין מדינה פלסטינית ריבונית למדינת ישראל, על בסיס קווי 1967, עם שינויים מוסכמים, לרבות הכללת רוב גושי ההתנחלויות בשטח מדינת ישראל.
  • המדינה הפלסטינית תוגדר כבית הלאומי היחידי של העם הפלסטיני, ומדינת ישראל כבית הלאומי של העם היהודי.
  • הפליטים הפלסטינים ישוקמו במדינות מושבם, במדינה הפלסטינית ובארצות נוספות שיביעו את נכונותן לקלטם.
  • אזור ירושלים ישמש לשתי בירות: ירושלים היהודית ואל-קודס הערבית. באגן הקדוש, סביב העיר העתיקה, יחול משטר מיוחד, שיבטיח חופש פולחן לכל הדתות.
כרגע, אין היגיון בחרם מוחלט, שחונק כלכלית את הפלסטינים, בגלל עמדות חמאס. אין הצדקה לעכב 2.5 מיליארד שקל מכספי מסים וממכסים שמגיעים לחקלאים, לסוחרים ולבעלי עסקים מהמגזר הפרטי. זה לא יעיל וזה לא צודק.

רק אם ייכשל המו"מ הזה לאחר מאמץ כן ורצוף, יהיה על ממשלת ישראל להבטיח את זהותה היהודית, הציונית והדמוקרטית. היא תעשה כן בהחלטה ריבונית שלה, ועל פי שיקול דעתה הבלעדי. תנאי הכרחי להגשמת מטרה זו הוא התנתקות לגבולות ביטחוניים ודמוגרפיים, בהחלטה אחראית של הממשלה. גם לנו נדרשת הגדרה עצמית, בגבולות שיאפשרו להבטיח את האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל, לשפר את המצב החברתי ולחזק את הלכידות והביטחון הלאומי.


גלעד שר היה ממנהלי המו"מ עם הפלסטינים בשנים 1999-2001 וכיהן כמנהל לשכת ראש הממשלה אהוד ברק.

המאמר תורגם מאנגלית. הוא מופץ על-ידי שירות החדשות קומון גראונד (CGNews), ואפשר למצוא אותו ב- www.commongroundnews.org


למאמר כפי שפורסם ב"הארץ"