שופט העליון דנציגר: "הניסיון של השלטון לכרסם בחופש הביטוי - מטריד"


מאת: רויטל חובל

 

שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר מתח היום (שני) ביקורת על התנהלות הממשלה וצעדיה, המצמצמים לדבריו את חופש הביטוי. "בזמנים אלו, אנו עדים לניסיונות חוזרים ונשנים לאתגר את מעמדו (של חופש הביטוי), וההקשרים הם יצירתיים ומגוונים: החל מחופש הביטוי בתחומי העיתונות והאמנות, עובר בחופש הביטוי באקדמיה, וכלה בחופש הביטוי במגרש הפוליטי", כתב דנציגר בסופו של פסק דין העוסק בהחלטה של עיריית גבעת שמואל להסיר שלטי חוצות של מכון אריק לפיוס ושלום שנועדו לעורר שיח ציבורי ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני. במסגרת פסק הדין דחה היום בית המשפט העליון ערעור שהגישה עיריית גבעת שמואל בנושא.

בהמשך פסק הדין כתב דנציגר: "כל מקרה ראוי, כמובן, לבחינה משלו. עם זאת, חשוב לעמוד על כך, שבחלק ניכר מהמקרים - כמו במקרה דנן - הניסיון לכרסם בחופש הביטוי בא דווקא מצד השלטון. הדבר מטריד כשלעצמו, ובמיוחד כאשר הוא מופנה נגד קבוצות מיעוט או קבוצות שוליים בחברה, המבקשות לבקר את השלטון ואת מוסדותיו. כאן ראויה אמירה ברורה, כי ביקורת על המדינה ומוסדותיה היא חלק אינהרנטי והכרחי לשם קיומה של חברה דמוקרטית. השתקתה משולה לפגיעה בעמודי התווך של החברה הדמוקרטית. לפיכך, בייחוד בהקשרים אלו, יש לשמור מכל משמר על זכותו של האזרח הקטן להתבטא נגד השלטון".

פסק הדין שבמסגרתו נכתבו הדברים עסק במודעות שבהן נכתב כי "למען הצבא כנראה שצריך את הסכסוך". עיריית גבעת שמואל טענה כי אין לפרסם מודעות מעין אלה, הנושאות מטען פוליטי בשטחי פרסום שנועדו לפרסום מסחרי וכי יש להסירן כי הן פוגעות ברגשות הציבור. את מכון אריק לפיוס ולשלום ייצגו עו"ד גלעד שר ועו"ד חן לניר.

 

לכתבה המלאה באתר הארץ לחצו כאן