"מפעל מו"מ של איש אחד": הדיפלומטים הישראלים נזכרים בחבר והיריב עריקאת

 

מאת: אלי אשכנזי

 

"מפעל משא ומתן של איש אחד" - כך מגדיר עו"ד גלעד שר, מי שהיה מנהל לשכתו של ראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק ועמד בראש צוות המשא ומתן המדיני מטעמו, את בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת, שמת השבוע לאחר שנדבק בנגיף הקורונה.

עריקאת, מאדריכלי הסכם אוסלו ומהפנים הבולטות של הדיפלומטיה הפלסטינית, היה במשך כמעט 30 שנה ברציפות הנושא והנותן המרכזי בצד הפלסטיני בשיחות השלום עם ישראל, ויועץ בכיר ליו"ר הרשות אבו מאזן ושל קודמו יאסר ערפאת. לאורך השנים הללו, הוא צבר שעות ממושכות של דיונים ומפגשים עם נציגים ישראלים.

הציבור בישראל הכיר את עריקאת לראשונה בוועידת מדריד בשנת 1991, תחילת המשא ומתן הפומבי עם ישראל, כאחד מראשי המשלחת הפלסטינית, כשעל כתפיו מונחת כאפייה, שעם השנים הייתה לסמל פלסטיני. בישראל ראו בכך התרסה ואולי אפילו התגרות. זלמן שובל, שגריר ישראל בוושינגטון וחבר במשלחת הישראלית, כתב בספרו "דיפלומט" כי הייתה בכך משום חריגה מכללי הדיפלומטיה וכי עריקאת "השתמש באירוע כבמה להפגנה"...

 

..."הוא היה איש מוכשר מאוד ורב ניגודים, ואני הערכתי אותו כנושא ונותן, כיריב וכחבר", הוסיף שר, "מצד אחד אינטליגנטי מאוד, מסור לנושא הפלסטיני, מתון בדעותיו ובתפיסתו, בעל זיכרון יוצא מן הכלל, אדם חם ונעים, משכיל. מצד שני - נושא ונותן מאוד עיקש שהציג לא פעם עמדות דוגמטיות (אך לא תמך בטרור ובאלימות). איש של פרטים, שהקפיד שלא לחרוג מן המנדט שניתן לו מערפאת ואחריו מעבאס (...) זה תסכל מאד את שלמה בן עמי ואותי. הרבה פעמים נזפנו בו על כך. אמרנו לו: לא יכול להיות שאתה מציג עמדות כאלה חמש דקות אחרי שעזבנו את שולחן המו"מ עם עמדות אחרות לגמרי".
 

לכתבה המלאה, כפי שהתפרסמה בוואלה חדשות, לחצו כאן